ورود کاربران

استاندار آذربایجان شرقی:
دولت بیش از هر زمان دیگری به فعالیت جهاددانشگاهی نیاز دارد

دولت بیش از هر زمان دیگری به فعالیت جهاددانشگاهی نیاز دارد

تاریخ : شنبه 09 خرداد 1394
ساعت: 7 : 9   بازدید کنندگان : 2602 بازدید
  نسخه چاپی

استاندار آذربایجان شرقی گفت: دولت بیش از هر زمان دیگر به فعالیت جهادگران جهاد دانشگاهی در تمامی زمینه ها نیاز دارد.

به گزارش ایسنا- منطقه آذربایجان‌شرقی، دکتر اسماعیل جبارزاده در چهلمین گردهمایی معاونان آموزشی واحدها و پژوهشکده های جهاد دانشگاهی اظهار کرد: انتظار داریم کارهای سخت، ویژه و غیر معمول را جهاددانشگاهی اجرا کند.

وی با بیان اینکه انتظار دولت، کار آفرینی دانشگاه ها است، عنوان کرد: جهاد دانشگاهی می تواند به عنوان موتور محرکه و پیشرو در این زمینه نتایج تحقیقاتش را به مرحله تولید و فروش برساند و علاوه بر کسب درآمد، در حل مشکلات اشتغال جوانان و توسعه کشور نقش ویژه ای ایفا کند.

جبارزاده با اعلام اینکه محققان می توانند برای انجام تحقیقاتشان از تمامی امکانات دانشگاه ها و دولت به صورت رایگان استفاده کنند، خاطرنشان کرد: همچنین محققان مختار هستند نتایج تحقیقاتشان را به مرحله تولید برسانند و از این طریق کسب درآمد کنند، دیگر زمان آن گذشته که بگوییم استفاده از امکانات دانشگاه به صورت رایگان برای تحقیقات علمی محققان، حرام است؛ چرا که مطمئنأ اصلی ترین نفع تولید علم، برای کشور خواهد بود.

وی خواستار فعالیت جهاد دانشگاهی همچون پلی میان دانشگاه و کارآفرین شد و افزود: متأسفانه اکثر اعضای هیات علمی دانشگاه ها نمی توانند در زمینه تولید و فروش نتایج تحقیقاتشان موفق ظاهر شوند و این جهاد دانشگاهی است که می تواند بستری برای تجاری سازی علم و فناوری فراهم کند. 

استاندار آذربایجان شرقی بر ضرورت حفظ اعضای هیات علمی دانشگاه ها و نخبگان در کشور، تأکید کرد و گفت: کشورهای خارجی برای جذب نخبگان کشور ما امتیازات ویژه ای تعریف می کنند و در این بین ما نباید غافل شویم و ضروری است برای حفظ نخبگان در کشور، امکانات و امتیازات ویژه ای در اختیار ان ها قرار دهیم.

وی با اعلام اینکه تمامی پروژه های استان در تمامی زمینه ها با پیوست علمی اجرا می شوند، اظهار کرد: با تشکیل 11 کارگروه تخصصی پتانسیل ها و نیاز های استان را در طول یک سال بررسی کرده و مجموع این تحقیقات کارشناسی و هسته های کلیدی توسعه استان را در قالب سند تدبیر و توسعه آذربایجان شرقی تدوین کرده ایم.

جبارزاده ادامه داد: اکنون برای تمامی شهرستان های استان و در تمامی زمینه ها برنامه توسعه داریم که آماده ایم اجرای بخشی از این برنامه ها را به جهاد دانشگاهی واگذار کنیم.

وی گفت: براساس مصوبه دولت، آذربایجان شرقی دارای منطقه ویژه علم و فناوری شده و بر این اساس مراکز علمی و تحقیقاتی استان از امتیازات ویژه ای برخوردار هستند و می توانیم با ارایه راه کارها و صدور برخی مجوز ها بستر را برای فعالیت بیشتر جهاد دانشگاهی در زمینه علم و فناوری فراهم کنیم.

استاندار آذربایجان شرقی خواستار تبدیل واحد جهاد دانشگاهی استان به سازمان جهاد دانشگاهی شد و اظهار کرد: آذربایجان شرقی پتانسیل ویژه ای در شمال غرب کشور است و نباید ظرفیت علمی این استان در مرزها محصور شود، مطمئنأ با تقویت جهاد دانشگاهی استان، این مجموعه می تواند خدمات گسترده ای به کشورهای ترکیه، نخجوان، آذربایجان و عراق ارایه دهد.

وی اعلام کرد: با همکاری شهرداری و شورای شهر تبریز در زمینه هایی مانند واگذاری زمین و دیگر امکانات، می توانیم جهاد دانشگاهی را برای احداث مرکز جامع تحقیقاتی یاری کنیم. 

جبارزاده با اشاره به مشکلات مالی کشور، گفت: اکنون درآمد حاصل از نفت صرف پرداخت یارانه و هزینه جاری می شود، دولت قبلی بدون پشتوانه علمی یارانه نقدی را بر دوش مردم گذاشت و از سوی دیگر برخلاف سیاست های کلی، بدنه دولت را بیش از گذشته بزرگتر کرد و اکنون 850 هزار نیروی مازاد در بدنه دولت داریم و مشکلات کنونی کشور ناشی از این بی تدبیری های گذشته است.

وی افزود: ادارات و سازمان ها نباید چشم انتظار اعتبارات دولتی باشند، بلکه به دنبال تولید ثروت و پیشبرد اهداف بدون تکیه بر درآمد های نفتی باشند.

جبارزاده یاد و خاطره شهدای جهاد دانشگاهی استان را گرامی شمرد و یادآور شد: از سال 64 با جهاد دانشگاهی ارتباط نزدیکی دارم و در آن زمانی که بنده در جهاددانشگاهی حضور داشتم این نهاد در تبریز تواسنت نخستین آزمایشگاه تشخیص طبی را ایجاد کند.

بر اساس این گزارش؛ چهلمین گردهمایی معاونان آموزشی واحد‌ها و پژوهشکده‌های جهاددانشگاهی سراسر کشور ششم و هفتم خرداد‌ماه جاری در مجتمع آموزشی- تحقیقاتی جهاددانشگاهی آذربایجان‌شرقی در تبریز برگزار می‌‌شود.


امکانات خبر - ارسال برای دوستان - نظرات
(Show Details...)